Finále hudební soutěže Concertino Praga má tři české zástupce. Závěrečné koncerty proběhnou v září

Zobrazit originál

Porota mezinárodní rozhlasové soutěže pro mladé hudebníky Concertino Praga vybrala distančně na konci dubna finalisty. Česko bude mít v závěrečné fázi rovnou tři zástupce – dva z nich se utkají spolu v komorní kategorii, třetí soutěží mezi sólisty, informovali pořadatelé v tiskové zprávě.Praha
11:56 5. května 2021Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru


Sdílet na LinkedInTisknout
Kopírovat url adresuZkrácená adresa


ZavřítFinále soutěže vysílá živě Český rozhlas Vltava a D-Dur | Foto: Fotobanka Pixabay

Ve finále sólové kategorie se kromě českého zástupce objeví i hudebníci ze Slovenska, Maďarska a Německa – o vítězství se utkají klavíristé Ryan Bradshaw, Ildikó Rozsonits, Jan Schulmeister a houslista Mark Lewin.


„V dlouholeté historii soutěže je to velmi zajímavý moment, kdy je finále takto národnostně pestré,“ uvedli pořadatelé v tiskové zprávě.

V komorní kategorii bude mít Česká republika hned dva zástupce: Duo Mráček – Pěruška a Trio Vyšehrad, které doplní rakouské Trio INNsolitus a Veloce String Quartet z Polska.

Porota už navíc rozhodla o udělení dalších cen – Cenu Nadace Bohuslava Martinů za nejlepší interpretaci skladatelova díla získalo bulharské Lora and Syon Duo, Veloce String Quartet z Polska získal Cenu Nadačního fondu Viktora Kalabise a Zuzany Růžičkové, cenua pro nejúspěšnějšího českého účastníka byla udělena klavíristovi Janu Schulmeisterovi.

Pandemii navzdory

Úspěch českých hudebníků je podle organizátorů významný i vzhledem k problémům spojených s pandemií koronaviru.

„Jsme rádi, že letošní Concertino Praga, navzdory pandemické situaci, oslovilo tolik mladých muzikantů. Obzvláště nás potěšila velká účast v komorní kategorii, jejíž nástrojové složení bylo opravdu pestré. Jsme rádi, že jsme dětem dali v tuto nelehkou dobu směr a cíl, a že se jim podařilo překonat veškeré nástrahy spojené s přípravou a natáčením v době lockdownu. Měly to letos opravdu složité.“ shrnuje Kateřina Konopásková, ředitelka Výroby Českého rozhlasu.

Finále sólové kategorie se koná 18. září v Dvořákově síni Rudolfina za doprovodu Symfonického orchestru Českého rozhlasu s arménským dirigentem Vahanem Mardirossianem. Finálový koncert komorní kategorie proběhne v klášteře sv. Anežky České 17. září. Obě finále vysílá živě Český rozhlas Vltava a D-Dur. Absolutní vítězové obou kategorií získají možnost natočit v Českém rozhlase vlastní desku, dalšími cenami jsou finanční stipendia.

CONCERTINO PRAGA

Dvořákova rozhlasová mezinárodní soutěž pro mladé hudebníky se koná od roku 1966. Jedná se o víceoborovou soutěž, jejímž posláním je vyhledávat mimořádné talenty do 15, resp. 16 let. Zakladatelem soutěže je Československý rozhlas, od roku 2020 ji pořádá Český rozhlas společně d Akademií klasické hudby. Soutěžící posuzuje mezinárodní odborná porota ve dvou kategoriích – sólové a komorní hry.

tzr


Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru


Sdílet na LinkedInTisknout
Kopírovat url adresuZkrácená adresa


ZavřítPrague
7°
moderate rain
Vlhkost vzduchu: 76%
Vítr: 2m/s ZJZ
MAX 7 • MIN 7
10°
14°
So
21°
Ne
23°
Po
Počasí od: OpenWeatherMap

Směnný kurz

Последние новост