Kdy je ten správný čas na výměnu matrace?

Zobrazit originál

Vzhledem k tomu, jak velkou část života v posteli strávíme, je důležité dbát na kvalitu matrace. Ta má totiž také svou životnost, proto byste ji měli po určitém čase vyměnit za novou. Právě proleželá matrace totiž může stát za probdělými nocemi a bolestí zad po ránu.

Matrace mají svou životnost

Dopřávat si pravidelně kvalitní odpočinek je zcela nezbytné. Právě proto je důležité zaměřit se také na kvalitu matrace. Ta se totiž postupem času může opotřebovávat, a její vlastnosti se tak mění, což má za následek, že už není pro spánek tak ideální, jako bývala. Životnost matrace se pohybuje zhruba kolem sedmi let, ovšem nemusí to být jediný parametr, kterého byste se měli držet.

Záleží totiž také na kvalitě samotné matrace. Jestliže totiž už od počátku nebyla zrovna spolehlivá, měli byste ji vyměnit ještě o něco dříve. Kromě toho, že během času dochází k značnému poškození, jako je například proležená matrace, se navíc během let v matraci usazují různé nečistoty a roztoči. Zcela vyčistit zašlou matraci je skoro nemožné, její výměna má tedy i hygienické opodstatnění.

Jak vybrat novou matraci

Bolest zad při špatně zvolené matraci.

Pořídit si novou matraci je vždy krok správným směrem. Jenže možností je celá řada, a tak může být složité najít to pravé pro svůj spánek. Obzvláště pokud vlastně zrovna nevíte, co přesně chcete. Nejdůležitější je samozřejmě vybrat vhodný rozměr matrace, který záleží jen na vás. Dále je důležité zvolit také ten nejlepší materiál, na kterém se vám bude dobře spát.

Nabízí se hned několik možností.

Tou první jsou latexové matrace, které jsou praktické a pohodlné.
Vybírat však můžete také z matrací pružinových či pěnových, všechny z nich navíc mohou být ještě specificky upravené.
Nezbytné je pro kvalitní spánek vybrat také správnou tvrdost matrace. Zpravidla platí, že čím těžší člověk je, tím tvrdší by měl mít matraci, ovšem může to být velmi individuální.

Vyzkoušejte si ji

Právě vzhledem k tomu, kolik různých parametrů je třeba zvážit a najít optimální řešení, je vhodné poradit se s nějakým specialistou. To samozřejmě platí i pro internetové obchody, ve kterých vám rádi zodpovědí každý dotaz. Můžete si tak v klidu rozmyslet, co vlastně od nové matrace očekáváte. Odměnou za pečlivý výběr vám bude ničím nerušený spánek bez ranních bolestí zad a celkové rozlámanosti.

Údržba a vhodná péče

Nová matrace si navíc žádá už od počátku tu nejlepší péči a pravidelnou údržbu, aby vydržela co nejdéle sloužit. Jestliže budete věnovat pozornost několika základním pravidlům, matraci díky tomu využijete naplno, přičemž si svou kvalitu zachová po několik let, což vám potvrdí i záruka matrace, kterou na ni dostanete.

Ochrana a úklid

Důležitá je správná údržba.

Během noci se můžeme výrazně potit, před tím je důležité matraci chránit, aby bylo spaní v ní stále hygienické. Vyprat lůžkoviny totiž nemusí být dostatečné. Proto se vám bude hodit chránič matrace, který stačí zhruba jednou až dvakrát za měsíc vyprat. Zbavíte se tak nepříjemných roztočů a nečistot. Kromě toho byste měli matraci také pravidelně vysát, abyste ji zbavili prachu. Při jednom ji navíc můžete také otočit, to je vhodné párkrát do roka udělat, aby nedošlo k proležení.

Dostatečné větrání

Pot a vzdušná vlhkost dostávající se do matrace vytvářejí přímo ideální podmínky pro roztoče. Proto je důležité matraci pravidelně větrat. Je podstatné, aby vzduch proudil pod matrací i nad ní. Z toho důvodu není vhodné hned po probuzení postel stlát – znemožníte tak odvětrávání vlhkosti.

Péče o matraci je velmi důležitá. Rozhodně nepodceňujte její včasnou výměnu, která vám zaručí kvalitní spánek. Správná údržba matrace je klíčem k prodloužení její životnosti.

Prague
4°
clear sky
Vlhkost vzduchu: 70%
Vítr: 7m/s JZ
MAX 5 • MIN 4
11°
15°
So
21°
Ne
23°
Po
Počasí od: OpenWeatherMap

Směnný kurz

Последние новост