Návštěvníci zámku Nový hrad si budou moci prohlédnout repliky korunovačních klenotů

Zobrazit originál

Hlavní strana > Kultura

Ilustrační foto.

01.07.2020 09:48

Od 2. července do 6. září budou na zámku Nový hrad v Jimlíně na Lounsku vystaveny repliky českých korunovačních klenotů. Návštěvníci uvidí i repliku středověkého žezla a jablka Karla IV. Svatováclavská koruna se pomyslně, po čtyřech stoletích setká na jednom místě v původní soupravě i s korunovačním mečem. V tiskové zprávě o tom za zámek informoval Vladimír Jakub Mitura.

„Osudy 22 vladařů napříč pěti staletími budou návštěvníkům představeny formou informačních panelů, vyobrazení a exponátů co nejvěrněji ilustrujících období jejich vlády,“ uvedl Mitura. K nejzajímavějším ukázkám podle něj patří Řád zlatého rouna a Longinova kopí či kopie slavnostních šatů Marie Terezie a korunovačního pláště Ferdinanda II.

Autorem replik korunovačních klenotů je jeden z nejlepších českých a evropských zlatníků, legenda mezi šperkaři, Jiří Urban, který vyráběl šperky například pro anglickou královnu Alžbětu II., kříž pro papeže Jana Pavla II., repliku císařské koruny Svaté říše římské a nedávno také repliky cášské a lombardské koruny.

Příběh korunovačního kompletu se začal psát společně s panovníkem Karlem IV., kdy byly ke Svatováclavské koruně přidány další předměty, které dnes tvoří základ svatovítského pokladu nevyčíslitelné hodnoty. Během staletí se u moci střídali panovníci, kteří měli vliv nejenom na současnou podobu našeho státu, ale také klenotů samotných.

Středověké klenoty (koruna, žezlo a jablko) byly používány při korunovacích českých králů až do počátku 17. století a naposledy je s nimi vyobrazen císař Matyáš Habsburský. Za třicetileté války se pak žezlo a jablko dostaly natrvalo do Vídně, kde jsou uloženy dodnes. Nové renesanční kusy žezla a jablka byly vyrobeny pro Ferdinanda I. Habsburského. Současný komplet použil jako první panovník až Ferdinand II. Svatováclavská koruna zůstala jeho oficiální součástí pro svůj historický i symbolický význam.

Výstava bude umístěna v přízemí severního křídla na třetím zámeckém nádvoří. Přístupná bude v běžných provozních hodinách zámku a bude přístupná bez průvodce.

Foto: zameknovyhrad.cz

Autor: ČTK

Prague
25°
few clouds
Vlhkost vzduchu: 38%
Vítr: 7m/s JZ
MAX 24 • MIN 22
25°
Ne
24°
Po
18°
Út
22°
St
Počasí od: OpenWeatherMap

Směnný kurz

Последние новост