Nejatraktivnějšími regionálními zeměmi pro německé investory je Estonsko a Česko, vyplývá z průzkumu

Zobrazit originál

Česká republika je pro německé investory po Estonsku nejatraktivnější zemí v regionu střední a východní Evropy. Proti loňskému žebříčku se Česko posunulo o jednu příčku před Polsko. Česká republika byla první do roku 2019, kdy jí přeskočilo právě Estonsko. Vyplývá to z konjunkturálního průzkumu německých zahraničních komor, který se paralelně koná v 16 zemích střední a východní Evropy. Každý rok se ho účastní přes 1300 firem.Praha
13:13 5. května 2021Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru


Sdílet na LinkedInTisknout
Kopírovat url adresuZkrácená adresa


ZavřítOproti loňskému žebříčku se Česko posunulo o jednu příčku před Polsko | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Ekonomika jde podle průzkumu nahoru. Především ve zpracovatelském průmyslu je u většiny ukazatelů vidět pozitivní trend pro další vývoj v letošním roce. Nedostatek kvalifikovaných pracovníků trápí firmy stejně jako dříve, ale růst mzdových nákladů se zpomalil.


Česko nadále boduje v kritériích „produktivita a motivace zaměstnanců“ a „kvalita a dostupnost lokálních dodavatelů“. Státní správa je mimo jiné z důvodu nedostatečné digitalizace hodnocena nejhůře v historii průzkumu. Varovný signálem je to, že „politická a sociální stabilita“ zaznamenala z investičních kritérií tento rok největší propad Jednou z šancí pro Česko by mohlo být zkracování dodavatelských řetězců z Asie zpět do Evropy.

Podniky v Česku hodnotí vyhlídky ekonomiky v letošním roce výrazně lépe než současnou situaci v částečném lockdownu. Skoro 40 procent firem vidí světlo na konci tunelu, téměř každá druhá firma (47 procent) počítá s lepším budoucím vývojem svého podnikání.

Tento pozitivní trend potvrzují i další indikátory. Celých 55 procent investorů počítá se zvýšením svého obratu, u exportu (35 procent), investic (34 procent) a přijímání nových zaměstnanců (36 procent) počítá s nárůstem přibližně třetina podniků. „Pokud nebereme v úvahu propad v roce 2020, pohybují se tyto odhady v podstatě na předkrizové úrovni,“ uvedl výkonný člen představenstva Česko-německé průmyslové a obchodní komory Bernard Bauer.

Podnikatelé si nadále stěžují na značný nedostatek odborných pracovníků, který se bude v příštích letech stupňovat, protože téměř každý druhý podnik pohlíží na vývoj vlastního byznysu v letošním roce pozitivně. Nedostatek odborných pracovníků považuje většina investorů (60 procent) s velkým odstupem za největší riziko pro své podnikání v příštích 12 měsících.

ČTK


Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru


Sdílet na LinkedInTisknout
Kopírovat url adresuZkrácená adresa


ZavřítPrague
7°
few clouds
Vlhkost vzduchu: 61%
Vítr: 11m/s ZJZ
MAX 6 • MIN 6
11°
Čt
10°
15°
So
22°
Ne
Počasí od: OpenWeatherMap

Směnný kurz

Последние новост